Baza danych
Dni Gminy Czyżew Osada

Dni Gminy Czyżew Osada

Czyżew Osada
18-220 Czyżew Osada

Festyn Rodzinny

Otapy – Kiersnówek
17-120 Brańsk
Powiat: bielski
  • Festyn Rodzinny – czerwiec/lipiec – impreza nad zbiornikiem małej retencji wodnej Otapy – Kiersnówek. Cieszy się ogromną popularnością. Stałym elementem są wyróżnienia przyznawane najlepszym uczniom ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, z terenu gminy Brańsk. Liczne atrakcje i występy przyciągają mnóstwo mieszkańców. Festyn jest doskonałą okazją do integracji społeczeństwa, a jego popularność dużym sukcesem Gminy.

Festyn Rolnika i Przedsiębiorcy

Gminny Ośrodek Upowszechniania Kultury im. Anny Dernowskiej w Kalnicy
17-120 Brańsk
Powiat: bielski
  • Festyn Rolnika i Przedsiębiorcy – sierpień – pożegnanie wakacji organizowane w Gminnym Ośrodku Upowszechniania Kultury im. Anny Dernowskiej w Kalnicy. Święto nie tylko rolników i przedsiębiorców, ale wszystkich mieszkańców gminy. Festyn połączony z dożynkami gminnymi i prezentacją wieńców dożynkowych. Stałymi elementami uroczystości są: nagrody i odznaczenia przyznawane rolnikom i przedsiębiorcom, którzy aktywnie działają i promują gminę Brańsk w województwie i kraju, a także przyczyniają się do rozwoju przedsiębiorczości w regionie oraz występy lokalnych zespołów ludowych ,,Mianka” i ,,Patoczanka”. W tym roku festyn będzie połączony z Perłowym Jubileuszem 30-lecia działalności artystycznej zespołu ludowego ,,Mianka”, który kultywuje i promuje podlaski folklor. Duża liczba uczestników festynu świadczy o powodzeniu przedsięwzięcia i jego atrakcyjności.   

Festyn Św. Bartłomieja w Kuleszach Kościelnych

Festyn Św. Bartłomieja w Kuleszach Kościelnych

Kulesze Kościelne
18-218 Kulesze Kościelne
Festyn

Festyn "Wianki na Nurcu"

Ciechanowiec
18-230 Ciechanowiec

Jedna z najstarszych imprez organizowanych w Ciechanowcu – pierwszy raz odbyła się w 1976 roku. Tradycyjnie organizowana jest na Stadionie Miejskim nad zalewem na Nurcu, w sobotę lub niedzielę najbliższą nocy świętojańskiej.

Dzisiejsze zabawy w noc świętojańską nawiązują do obrzędów dawnych Słowian. Sobótka świętojańska, na Podlasiu zwana Kupalnocką była niegdyś wielkim świętem powitania lata, odprawianym w porze letniego przesilenia słońca – występowały zawsze dwa kulty: ognia i wody. Do zwyczajów obrzędowych należało rozpalanie ognisk, zabawa przy nich oraz puszczanie wianków na wodę i wróżby. Szczególną moc miały wianki uplecione z ziół takich jak: bylica biała – najważniejsze zioło świętojańskie, rosiczka, płomyk, dziewanna, ruta, szałwia i dziurawiec. Czasami oprócz pojedynczych, niewielkich dziewczęcych wianków robiono jeszcze jeden bardzo duży wieniec, od całej gromady, i puszczano go na wodę na szczęście.
Dziś nie skaczemy już przez ogień by dokonać oczyszczenia, ochronić się przed złymi mocami czy chorobą, nie śledzimy jak płyną wianki, by wróżyć z ich drogi pomyślność czy prawdopodobieństwa zamążpójścia, ale nadal puszczamy wianki na wodę.
Co roku głównym punktem Festynu jest „Konkurs na najpiękniejszy wianek”, który trwa od początku imprezy do wieczora. Uwagę widzów przyciąga również Turniej Sołectw. Biorące w nim udział sołectwa z Gminy Ciechanowiec zapewniają widzom nie tylko wrażenia sportowe, ale i smakowe. Przygotowane przez nich stoiska pełne są tradycyjnych, wiejskich potraw przez co cieszą się dużym zainteresowaniem smakoszy.

W czasie całego Festynu posilić się można na stoiskach garmażeryjnych i posłuchać występów zespołów muzycznych: poczynając od podopiecznych organizatora zabawy, Ciechanowieckiego Ośrodka Kultury i Sportu, poprzez różne zaproszone grupy, aż do występu Gwiazdy Wieczoru. Późną nocą na wodę wypływają kajaki, z których wśród blasku pochodni puszczane są wianki na wodę. Tradycyjnie starodawny obrzęd kończy się spektakularnym pokazem sztucznych ogni.

 

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 następna > ostatnia >>
Powered by Sigsiu.NET RSS Feeds