Baza danych

Agroturystyka Agata Żebrowska

Trzeciny 2
18-200 Wysokie Mazowieckie
Powiat: Wysokomazowiecki

Kwatera agroturystyczna sezonowa

Liczba miejsc noclegowych: 4

Agroturystyka Joanna Kaczyńska

Mystki Rzym 16
18-200 Wysokie Mazowieckie
Powiat: Wysokomazowiecki

Kwatera agroturystyczna całoroczna

Liczba pokoi: 2

tel. kom. 606917229

Bożnica żydowska w Czyżewie

Bożnica żydowska w Czyżewie

Piwna 5
18-220 Czyżew Osada

XIX-wieczna synagoga murowana z czerwonej cegły, zbudowana na planie dwóch połączonych prostokątów. Fasada z czerwonej cegły nawiązuje do popularnego na przełomie XIX i XX stulecia stylu ceglanego. Synagoga należy do grupy bożnic o wydłużonym układzie przestrzennym. Jej bryła posiada nietypowe rozwiązanie: dwukondy-gnacyjna zachodnia część jest. wyższa od części wschodniej mieszczącej salę modlitw, pokryta jest oddzielnym dachem. Z reguły obydwie części miały wspólny dach i jednakową wysokość. Na wschodniej ścianie zewnętrznej zachował się wykonany w cegle element zdobień, w kształcie tablic Mojżeszowych. Synagoga zdewastowana pod koniec II wojny światowej obecnie pełni funkcje obiektu handlowo-usługowego.

Brańsk, kościół par. p.w. Wniebowzięcia NMP, 1859-1862

Brańsk, kościół par. p.w. Wniebowzięcia NMP, 1859-1862

Brańsk
17-120 Brańsk
Powiat: Bielski

nr rej.: 680 z 9.12.1987

Murowany kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z 1862 r. Pierwotnie w stylu neoklasyczny, po zniszczeniach wojennych odbudowany jako eklektyczny. Wewnątrz tablice upamiętniające: Ignacego kapicę, a także ofiary wojny i stalinizmu. Przy kościele dzwonnica z II poł. XIX w. z trzema  dzwonami z 1936 r. odlanych w firmie Braci Felczyńskich. W sąsiedztwie plebania. W parkanie okalającym farę od ul. Kościelnej pomnik papieża Jana Pawła II.murowany kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z 1862 r. Pierwotnie w stylu neoklasyczny, po zniszczeniach wojennych odbudowany jako eklektyczny. Wewnątrz tablice upamiętniające: Ignacego kapicę, a także ofiary wojny i stalinizmu. Przy kościele dzwonnica z II poł. XIX w. z trzema  dzwonami z 1936 r. odlanych w firmie Braci Felczyńskich. W sąsiedztwie plebania. W parkanie okalającym farę od ul. Kościelnej pomnik papieża Jana Pawła II.

Brańsk, układ przestrzenny, 1493 - XVIII

Brańsk
17-120 Brańsk
Powiat: Bielski

nr rej.: 457 z 17.12.1979

Średniowieczne rozplanowanie centrum miasta z rynkiem i prostopadłą siatką przyległych ulic. Historyczne ulice oznakowano tablicami z dodanymi nazwami z XVI w. Przy ul. Jana Pawła II, znajduje się murowany budynek z ostatniego dziesięciolecia XIX w. dawniej mieszkanie lekarza, niegdyś obsługującego szpital. Przy ul. Kościelnej kamień z tablicą, ustawiony w miejscu pogrzebania szczątków ludzkich z XIV XIX w. odkopanych w trakcie budowy sąsiedniego ronda. Zaś w chodnik w dawnym rynku wmurowano tablicę, upamiętniającą bunt dekabrystów, do którego doszło tutaj  w styczniu 1826 r.

<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>
Powered by Sigsiu.NET RSS Feeds